Ivo Žídek

4.6.1926 Kravaře u Opavy - 20.5.2003 Praha


Ivo Žídek - civilní portrét
Ivo Žídek - civilní portrét


Tenorista. Zpěv studoval soukromě u R. Vaška, v roce 1945 ho angažoval Z. Chalabala do ostravské opery. Už v devatenácti letech zde zpíval Werthera, Fausta (Faust a Markéta) a další role. Roku 1948 byl po hostování v roli Jeníka (Prodaná nevěsta) angažován do Národního divadla v Praze, kde působil až do roku 1991. Ve Státní opeře ve Vídni si po vystoupení v úloze Dona Carlose otevřel cestu k několikaletému tamějšímu vystupování (1956 - 59). To mu pomohlo k další mezinárodní kariéře (Berlín, Stuttgart, Buenos Aires aj.).
Měl lahodný lyrický hlas světlé barvy vyrovnaný ve všech polohách, se zvukovou průbojností, znamenitou technikou a výbornými širokými výškami. Jeden z nejvýznamnějších poválečných českých tenoristů.

I. Žídek - Jeník
Jeník
I. Žídek - Števa
Števa
I. Žídek - Don Carlos
Don Carlos

K jeho nejvýznamnějším rolím z českého repertoáru patřil Jeník (Prodaná nevěsta), Ladislav (Dvě vdovy), Šťáhlav (Libuše), Junoš (Braniboři v Čechách), Dalibor, Jarek (Čertova stěna), Vít (Tajemství), Princ (Rusalka), Jiří (Jakobín), Don César (Nevěsta messinská), Laca i Števa (Její pastorkyňa), Skuratov (Z mrtvého domu), Albert Gregor (Věc Makropulos) a Michel (Julietta). Z repertoáru světového to byl Lenskij (Eugen Oněgin), Heřman (Piková dáma), Lžidimitrij (Boris Godunov), Pierre Bezuchov (Vojna a mír), Vévoda (Rigoletto), Kalaf (Turandot), Peter Grimes, Tamino (Kouzelná flétna), Don Ottavio (Don Giovanni), Lohengrin, Siegmund (Valkýra) a další. Věnoval se i koncertnímu zpěvu (např. tenorový part v Janáčkově Zápisníku zmizelého). Natočil mnoho zvukových snímků včetně několika operních kompletů, účinkoval v televizních inscenacích. V letech 1989 - 91 byl ředitelem Národního divadla.

Ivo Žídek zpívá Vím, že jsi kouzlo  (A. Dvořák: Rusalka)   formát mp3