Maria Tauberová

28.4.1911 Vysoké Mýto - 16.1.2003 Praha


Maria Tauberová - civilní portrét
Maria Tauberová - civilní portrét


Sopranistka. Zpěv studovala soukromě ve Vídni u L. Rippera a R. Eibenschützové a v Miláně u F. Carpiho. V roce 1935 vystoupila v Mahlerově 2. symfonii pod taktovkou B. Waltera, od roku 1936 byla angažována v Národním divadle v Praze, kde působila až do roku 1973.
Tauberová byla brilantní pěvecká virtuoska; svůj lehký, stříbřitě jasný soprán ovládala v celém rozsahu s mimořádnou hudební inteligencí. Tyto hudební vlastnosti doplňovala drobná štíhlá postava a jevištní půvab.

M. Tauberová - Karolina
Karolina
M. Tauberová - Violetta
Violetta

Její umělecký typ ji předurčoval pro role mozartovské - např. Zuzanka (Figarova svatba), Konstance (Únos ze serailu), Papagena (Kouzelná flétna), ale byla i znamenitou Gildou (Rigoletto), Violettou (La traviata), Rosinou (Lazebník sevillský), Filinou (Mignon), Markétkou (Faust a Markéta), Evou (Mistři pěvci norimberští) atd. Z českého repertoáru to byla Bystrouška (Příhody lišky Bystroušky), Mirandolina, Julietta, Petřík (Zvíkovský rarášek) a další. Poměrně málo zpívala role smetanovské - jen Barče (Hubička), První žnečku (Libuše) a Karolinu (Dvě vdovy), která se stala klasickým ztvárněním této role. Věnovala se i tvorbě oratorní a písňové, vystupovala v mnoha zemích světa, hrála i v několika filmech.

Maria Tauberová zpívá Znát masku chcete  (G. Verdi: Maškarní ples)   formát mp3