Antonín Švorc

12.2.1934 Jaroměř - 22.2.2011 Praha


Antonín Švorc - civilní portrét
Antonín Švorc - civilní portrét


Barytonista. Studoval na pražské konzervatoři u J. Berlíka. V roce 1955 nastoupil jako sólista v liberecké opeře, od roku 1956 byl angažován v Národním divadle v Praze. Zde velice brzy nastudoval několik rolí náročného hrdinného oboru - Budivoje (Dalibor), Amonasra (Aida) a v roce 1958 (jako čtyřiadvacetiletý) dokonce i Hanse Sachse (Mistři pěvci norimberští).
Švorc měl mohutný hlas kovové barvy velkého tónového rozsahu od basových hloubek až po světlejší barytonové výšky. Jeho doménou byly především úlohy wagnerovské. Kromě Sachse vytvořil dále Bludného Holanďana, Telramunda (Lohengrin) a Wotana (Zlato Rýna a Valkýra).

A. Švorc - Scarpia
Scarpia
A. Švorc - Holanďan
Holanďan

Od roku 1962 byl Švorc členem Státní opery v Berlíně, kde svůj wagnerovský repertoár obohatil ještě o Donnera (Zlato Rýna) a Kurvenala (Tristan a Isolda). K dalším jeho rolím patřil z českého repertoáru Přemysl (Libuše a Šárka), Radovan (Libuše), Vladislav (Dalibor), Ismen (Armida), Adolf (Jakobín) a zejména Chrudoš (Libuše). Z ostatních rolí to byl Jago (Otello), Nabucco, Simon Boccanegra, Scarpia (Tosca), Alfio (Sedlák kavalír), Escamillo (Carmen), Boris Godunov, Kníže Igor, Pizarro (Fidelio), Kašpar (Čarostřelec), Barak (Žena bez stínu), Jochanaan (Salome) a další. Spolupracoval s mnoha významnými světovými dirigenty i pěvci. Hostoval v Německu, Švýcarsku, Francii, Španělsku, Polsku aj.