Věra Soukupová

nar. 12.4.1932 Praha


Věra Soukupová - civilní portrét
Věra Soukupová - civilní portrét


Altistka. Zpěv studovala soukromě u L. Kadeřábka a poté u A. Mustanové - Linkové. V letech 1955 - 57 účinkovala v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, od roku 1957 v Plzni a od 1960 tři sezony v pražském Národním divadle. Po hostování se stala sólistkou Národního divadla znovu v roce 1980 a působila zde do roku 1992. Byla také sólistkou České filharmonie.

V. Soukupová - Isabella
Isabella
V. Soukupová - Eboli
Eboli

Soukupová měla měkký lahodný alt krásné barvy a její pěvecký projev se vyznačoval širokým rejstříkem výrazových možností. Zvítězila v několika mezinárodních pěveckých soutěžích.
K jejím hlavním úlohám patřila Róza (Tajemství), Martinka (Hubička), Radmila (Libuše), Káča (Čert a Káča), Isabella (Nevěsta messinská), Mešjanovka (Eva). Z cizího repertoáru to byla např. Eboli (Don Carlos), Amneris (Aida), Maddalena (Rigoletto), Carmen. Úspěšné bylo její hostování v zahraničí, např. 1966 ztvárnila Erdu (Prsten Nibelungův) v Bayreuthu. Byla také významnou interpretkou písní (Dvořák, Mahler). Natočila mnoho gramofonových i rozhlasových snímků.