Anna Slavíková

11.5.1877 Bořetice u Benešova - 2.4.1948 Jindřichův Hradec


Anna Slavíková - civilní portrét
Anna Slavíková - civilní portrét


Sopranistka. Zpěv studovala u B. Krejčího a v Miláně u T. Arklové. V letech 1895 - 97 byla členkou německých souborů v Olomouci, 1897 - 98 v Brně a 1898 - 1901 v Darmstadtu. V letech 1901 - 14 působila v Národním divadle v Praze, kde se po R. Maturové stala primadonou Kovařovicova souboru. Po neshodách s vedením divadla vyvolaných primadonským chováním z divadla odešla, ale ještě zde později hostovala.
Slavíková disponovala mohutným, i když poněkud těžším hlasem s výbornými výškami, ale s nepříliš zvládnutou dechovou technikou.

A. Slavíková - Libuše
Libuše
A. Slavíková - Markéta
Markéta

Její hlas ji předurčoval především k dramatickým rolím, zvláště wagnerovským. K jejím hlavním úlohám patřila v českém repertoáru zvláště Libuše a Krasava (Libuše), Milada (Dalibor), Rusalka a Šárka. Ze světového repertoáru to byla Amélie (Maškarní ples), Marina (Boris Godunov), Markéta (Faust a Markéta), Louisa, Leonora (Fidelio), Elektra a především Elsa (Lohengrin), Alžběta (Tannhäuser), Senta (Bludný Holanďan), Isolda (Tristan a Isolda) a Brünnhilda (Prsten Nibelungův).