Theodor Schütz

26.7.1878 Praha - 28.8.1961 Praha


Theodor Schütz - civilní portrét
Theodor Schütz - civilní portrét


Tenorista (vl. jm. Bohdan Procházka). Zpěv studoval v Pivodově škole, poté soukromě u Karla Kovařovice a v pěvecké škole O. Paršové - Zikešové. V roce 1899 poprvé vystoupil v Národním divadle v Praze jako Lohengrin. Poté působil v Náchodě, 1902 - 03 v Plzni, 1903 - 05 v Brně, 1905 - 06 v německé opeře v Olomouci a v letech 1907 - 11 ve vídeňské Dvorní opeře a v Lidové opeře. Roku 1911 se stal sólistou Národního divadla, kde se stal čelným představitelem oboru hrdinného tenoru. Působil zde až do roku 1938.
Schütz disponoval mohutným, barytonově zabarveným hlasem s nádherně zvučnou střední polohou i vynikajícími výškami. Tyto dispozice i jeho mohutná postava ho předurčovaly především pro wagnerovské role.

T. Schütz - Dalibor
Dalibor
T. Schütz - Tristan
Tristan

Schütz se stal prvním českým Tristanem (Tristan a Isolda), Siegmundem (Valkýra) a Parsifalem. Dále z děl světových autorů zpíval např. Florestana (Fidelio), Massaniela (Němá z Portici), Eleazara (Židovka) a Verdiho Otella a Radama (Aida).
Z českého repertoáru ztvárnil Smetanova Jíru (Braniboři v Čechách) a zvláště Dalibora, z Dvořákových děl Dimitrije, Fibichova Ctirada (Šárka) a Kovařovicova Kozinu (Psohlavci). V Janáčkově Její pastorkyni vytvořil v brněnské premiéře 1904 prvního Števu a v premiéře pražské 1916 prvního Lacu.

Theodor Schütz zpívá V noci za tmy  (K. Kovařovic: Psohlavci)   formát mp3