Zdeněk Otava

11.3.1902 Vítějeves - 4.12.1980 Praha


Zdeněk Otava - civilní portrét
Zdeněk Otava - civilní portrét


Barytonista. Studoval u J. Masopusta, C. Emericha, B. Benoniho, v Miláně u E. Piccoliho, v Římě u R. Stracciariho a ve Vídni u O. Ira. První operní angažmá nastoupil v Bratislavě u O. Nedbala (1925 - 26), debutoval jako Jago (Otello). V letech 1926 - 29 působil v Brně, zde ztvárnil už i wagnerovské role. Od roku 1929 působil v Národním divadle v Praze a stal se zde na dlouhá léta jedním z nejvšestrannějších pěvců s pozoruhodnou hlasovou i představitelskou osobitostí. Účinkoval zde až do roku 1972.
Otava disponoval barytonem mimořádného rozsahu a vytrvalosti s vynikající kantilénou. To mu umožňovalo interpretovat jak role basbarytonové, tak i role pro vysoký baryton. Stejně výjimečná byla i jeho muzikálnost a v neposlední řadě i výrazný jevištní projev.

Z. Otava - Laminger
Laminger
Z. Otava - Scarpia
Scarpia

K jeho nejvýznamnějším úlohám patřil z českého repertoáru Tausendmark (Braniboři v Čechách), Kalina (Tajemství), Chrudoš a Přemysl (Libuše), Vladislav (Dalibor), Jaroslav Prus (Věc Makropulos), Mlynář (Lucerna), Karel IV. (Karlštejn) a Laminger (Psohlavci), dále pak Figaro (Lazebník sevillský), Rigoletto, Germont (La traviata), Amonasro (Aida), Jago (Otello), Scarpia (Tosca), Don Giovanni, Almaviva (Figarova svatba), Telramund (Lohengrin), Holanďan (Bludný Holanďan), Wotan (Valkýra), Jeleckij (Piková dáma), Eugen Oněgin a Mazepa. Hodně se věnoval i soudobé tvorbě (Křenek, Martinů), významná byla i jeho činnost koncertní. Byl profesorem zpěvu na AMU.

Zdeněk Otava zpívá Pět měsíců již tomu  (Z. Fibich: Nevěsta messinská)   formát mp3