Jarmila Novotná

23.9.1907 Praha - 9.2.1994 New York


Jarmila Novotná - civilní portrét
Jarmila Novotná - civilní portrét


Sopranistka. Zpěv studovala soukromě u E. Destinnové, H. Vávry a v Miláně. Několikrát pohostinsky vystoupila v Národním divadle v Praze (Mařenka v Prodané nevěstě), kde byla od roku 1926 angažována, ale účinkovala zde pouze jednu sezonu. Poté působila v Berlíně (1929 - 33), od roku 1936 ve Státní opeře ve Vídni, v roce 1939 odešla do USA a zpívala především v Metropolitní opeře v New Yorku. Zde upoutaly zejména její kreace mozartovské - Donna Elvíra (Don Giovanni), Cherubín (Figarova svatba) a Pamina (Kouzelná flétna) - a další role, mezi nimi především Violetta (La traviata) i Mařenka.

J. Novotná - Mařenka
Mařenka
J. Novotná - Donna Elvíra
Donna Elvíra
J. Novotná - Violetta
Violetta

Novotná byla vzácným příkladem komplexní operní umělkyně. Vyznačovala se muzikalitou a obdivuhodně lehkým, nosným, stříbrným hlasem se zářivými výškami a virtuózní koloraturou, k tomuto se družilo i herecké nadání - to vše otevřelo umělkyni cestu k mimořádnému mezinárodnímu úspěchu.
Její pěvecký záběr byl neobyčejně široký - od rolí subretních a koloraturních až k mladodramatickým. Kromě výše uvedených to byla ještě např. Karolina (Dvě vdovy), Massenetova Manon, Nanetta (Falstaff), Čo-Čo-San (Madama Butterfly), Oktavián (Růžový kavalír), Taťána (Eugen Oněgin) a další. Natočila též několik filmů.

Jarmila Novotná zpívá Non so piu cosa son  (W. A. Mozart: Figarova svatba)   formát mp3