Ada Nordenová

14.9.1891 Praha - 18.12.1973 Praha


Ada Nordenová - civilní portrét
Ada Nordenová - civilní portrét


Sopranistka (vl. jm. Anna Nováková). Studovala u A. Plodkové, B. Ptáka a K. Wallersteina. V letech 1920 - 22 působila v Ostravě, 1922 - 24 v Plzni. V roce 1924 se stala členkou Národního divadla v Praze. Okamžitě se zde stala jednou z nejvýznamnějších představitelek oboru mladodramatického sopránu. Působila zde do roku 1942.
Její hlas teplého témbru byl technicky velmi dobře ovládaný a díky velkému množství výrazových odstínů jí umožňoval výborně ztvárnit role dramatické i lyrické.

A. Nordenová - Anežka
Anežka
A. Nordenová - Cherubín
Cherubín

Účinkovala převážně v českém repertoáru, k jejím nejvýznačnějším rolím patřila např. Anežka (Dvě vdovy), Libuše, Barče (Hubička), Blaženka (Tajemství), Jitka (Dalibor), Katuška i Hedvika (Čertova stěna), Rusalka, Xenie (Dimitrij), Jenůfa (Její pastorkyňa), Eva a zvláště Mařenka (Prodaná nevěsta), kterou ztvárnila i v první kompletní nahrávce Prodané nevěsty pod vedením O. Ostrčila. Z repertoáru světových skladatelů to byla např. Desdemona (Otello), Alžběta (Tannhäuser), Eva (Mistři pěvci norimberští), Maršálka (Růžový kavalír), Fevronie (Pověst o neviditelném městě Kitěži) a další role.