Stanislav Muž

6.11.1896 Manětín - 13.8.1955 Praha


Stanislav Muž - civilní portrét
Stanislav Muž - civilní portrét


Barytonista. Zpěvu se učil v Pivodově pěvecké škole (později i v Neapoli, Brně a Lipsku), ale už po roce (1920) byl jako mimořádný talent angažován v Ostravě, kde nastudoval základní role svého oboru, ale také Wagnerova Telramunda (Lohengrin). Roku 1922 přešel do Plzně a v letech 1924 - 26 působil v Brně, kde nastudoval také svého později slavného Bludného Holanďana. V roce 1926 se vrátil do Ostravy už jako mimořádná osobnost oboru hrdinného barytonu. Po několika hostováních v Národním divadle ho O. Ostrčil v roce 1929 angažoval. V Národním divadle působil až do své smrti.

S. Muž - Vok Vítkovic
Vok Vítkovic
S. Muž - Boris Godunov
Boris Godunov

Muž disponoval obdivuhodně nosným, ohebným hrdinným barytonem nasálního zabarvení se schopností krásné kantilény a mnoha výrazových odstínů. Ve výškách bez problému dosahoval tenorového "as", na druhé straně zvučnost hluboké polohy mu umožňovala zpívat i party basové.
K jeho nejvýznačnějším rolím se řadí Vladislav (Dalibor), Přemysl (Libuše), Vok (Čertova stěna), Vodník (Rusalka), Prospero (Bouře), Samko (Eva), Laminger (Psohlavci), Kníže Igor i Galický (Kníže Igor), Boris Godunov, Gremin (Eugen Oněgin), Wotan (Siegfried), Hans Sachs (Mistři pěvci norimberští), Papageno (Kouzelná flétna), Pizarro (Fidelio), Tonio (Komedianti), Gérard (André Chénier), Luna (Trubadúr), Amonasro (Aida), Escamillo (Carmen) a další.