Ladislav Mráz

25.9.1923 Strakonice - 7.5.1962 Praha


Ladislav Mráz - civilní portrét
Ladislav Mráz - civilní portrét


Basbarytonista. Studoval na pražské konzervatoři, poté nastoupil u Jihočeského divadla v Táboře (1943 - 44), zpěv dále studoval u H. Vávry a E. Fierlingerové. V letech 1944 - 45 působil v Plzni, od roku 1945 ve Velké opeře 5. května a od roku 1948 v Národním divadle v Praze (do 1950). V letech 1954 - 55 působil jako umělecký vedoucí Armádní opery, v roce 1955 se vrátil do Národního divadla, kde účinkoval až do své smrti. Roku 1956 zvítězil na prestižní mezinárodní pěvecké soutěži v Holandsku.

L. Mráz - Vojcek
Vojcek
L. Mráz - Hans Sachs
Hans Sachs

Mráz byl umělcem světového formátu. Byl obdařen výrazným jevištním zjevem, hereckým nadáním, muzikálností a kultivovaným, mohutným, vyrovnaným hlasem širokého rozpětí se znamenitou technikou.
K jeho nejvýznamnějším rolím se řadil Mumlal (Dvě vdovy), Bonifác (Tajemství), Rarach (Čertova stěna), Filip II. (Don Carlos), Scarpia (Tosca), Escamillo (Carmen), basová čtyřrole v Hoffmannových povídkách, Mefistofeles (Faust a Markéta), Vojcek, Leporello (Don Giovanni), Kašpar (Čarostřelec) a především role wagnerovské - Holanďan (Bludný Holanďan) a Hans Sachs (Mistři pěvci norimberští), s nímž slavil úspěchy jako stálý host v Lipsku. Věnoval se rovněž kantátové a písňové literatuře. Jeho jedinečnou uměleckou dráhu přerušilo smrtelné onemocnění. K dispozici je řada zvukových snímků.