Růžena Maturová

2.9.1869 Praha - 25.2.1938 Praha


Růžena Maturová - civilní portrét
Růžena Maturová - civilní portrét


Sopranistka. Zpěv studovala v Pivodově škole, u Adolfa Krössinga a dále u M. Loewe - Destinnové. V letech 1889 - 90 působila jako sólistka v Teplicích, 1890 - 93 byla angažována v Mannheimu, kde zpívala většinou lyrické sopránové role. Od roku 1893 začala účinkovat v Národním divadle v Praze, kde se stala jednou z nejvýznamnějších osobností souboru. Během svého působení v Národním divadle odmítla mnoho zahraničních nabídek (např. i z Dvorní opery ve Vídni). V Národním divadle působila do roku 1909.
Maturová byla vynikající vysokodramatická sopranistka, muzikální s bohatě dynamicky i výrazově odstíněným zpěvem a hlasem jasně zářivým ve výškách a temně zabarveným ve střední a nižší poloze. Ztvárnila velmi široký repertoár postav, od něžných dívčích rolí až k rolím vysokodramatickým. Byla rovněž vynikající herečkou.

R. Maturová - Rusalka
Rusalka
R. Maturová - Tosca
Tosca

K nejvýznamnějším úlohám Maturové patřila Mařenka (Prodaná nevěsta), Milada (Dalibor), Krasava a Libuše (Libuše), Rusalka, Armida, Šárka, Eva, Vlasta (Vlasty skon), z repertoáru světového např. Amélie (Maškarní ples), Aida, Santuzza (Sedlák kavalír), Manon Lescaut, Tosca, Donna Anna (Don Giovanni), Eva (Mistři pěvci norimberští) a mnoho dalších.
Účinkovala také v mnoha premiérách (např. Rusalka, Šárka, Eva, první česká Tosca). Vyučovala zpěv, k jejím nejvýznamnějším žačkám patřila např. Marta Krásová.

Růžena Maturová zpívá On přijde již  (J. F. Halévy: Židovka)   formát mp3