Marta Krásová

16.3.1901 Protivín - 20.2.1970 Vráž u Berouna


Marta Krásová - civilní portrét
Marta Krásová - civilní portrét


Mezzosopranistka. Zpěv studovala v Praze a ve Vídni (mj. u O. Borové-Valouškové, R. Maturové a A. Granforteho). V letech 1922 - 28 působila v bratislavské opeře, kde zpívala několik vyloženě sopránových rolí (např. Anežku ve Dvou vdovách nebo Julii v Jakobínovi), ale i role mezzosopránové. V roce 1928 byla angažována O. Ostrčilem do Národního divadla v Praze. Zde okamžitě zaujala svým neobyčejným hlasovým fondem a mimořádným talentem a pracovitostí. Působila zde až do roku 1966.

M. Krásová - Kostelnička
Kostelnička
M. Krásová - Isabella
Isabella
M. Krásová - Hraběnka (Piková dáma)
Hraběnka (Piková dáma)

Hlavním oborem Krásové byl dramatický mezzosoprán. K němu byla předurčena silou a tmavou barvou svého hlasu a také jevištně impozantním zjevem. Měla skvělou techniku a její zpěv se vyznačoval pozoruhodně diferencovanou dramatickou výrazovostí. Svými rolemi vytvořila na dlouhou dobu interpretační ideál.
Mezi její vrcholné kreace patřila Isabella (Nevěsta messinská), Panna Róza (Tajemství) a především Kostelnička (Její pastorkyňa), dále Ježibaba (Rusalka), Vlasta (Šárka) a Kabanicha (Káťa Kabanová). Ze světového repertoáru to byla Hraběnka (Piková dáma), Azucena (Trubadúr), Amneris (Aida), Carmen, Dalila (Samson a Dalila), Oktavián (Růžový kavalír), Orfeus (Orfeus a Eurydika) a další. Významná byla i její interpretace písňové literatury.

Marta Krásová zpívá Co chvíla  (L. Janáček: Její pastorkyňa)   formát mp3