Přemysl Kočí

1.6.1917 Rychvald u Karviné - 15.1.2003 Praha


Přemysl Kočí - civilní portrét
Přemysl Kočí - civilní portrét


Barytonista. Zpěv studoval u R. Vaška. Od roku 1939 hostoval v ostravské opeře a v letech 1943 - 49 zde byl řádným členem. V letech 1949 - 77 působil jako sólista v Národním divadle v Praze (s výjimkou let 1968 - 69), od roku 1969 do roku 1978 byl ředitelem této scény.
Kočí disponoval mužně sytým barytonem, znělým v poloze basové i téměř tenorové a technicky dokonale ovládaným. Vynikal také hereckou propracovaností svých jevištních postav. Kočího umění obdivovali i dirigenti Herbert von Karajan a Clemens Krauss, který považoval Kočího za nejlepšího Dona Giovanniho v tehdejším operním světě.

P. Kočí - Marbuel
Marbuel
P. Kočí - Don Giovanni
Don Giovanni

K nejvýznamnějším Kočího rolím patřil z českého repertoáru Marbuel (Čert a Káča), Šiškov (Z mrtvého domu) a Laminger (Psohlavci). Z repertoáru světového to byl Eugen Oněgin, Boris Godunov, Figaro (Lazebník sevillský), Jago (Otello), Scarpia (Tosca), Escamillo (Carmen), Pizarro (Fidelio), Kašpar (Čarostřelec) a další.
Významná byla i jeho práce v oboru režie, jeho režijním debutem v Národním divadle byl Čert a Káča (1966). Věnoval se i pedagogice, uplatnil se i v nahrávacích studiích a ve filmu.

Přemysl Kočí zpívá Finch´han dal vino  (W. A. Mozart: Don Giovanni)   formát mp3