Naděžda Kniplová

18.4.1932 Ostrava - 14.1.2020


Naděžda Kniplová - civilní portrét
Naděžda Kniplová - civilní portrét


Sopranistka. Absolvovala pražskou konzervatoř (u J. Vavrdové) a AMU (u K. Ungrové a Z. Otavy). Od roku 1957 působila v Ústí nad Labem, od roku 1959 v Brně, kde mj. triumfovala jako Renata v čs. premiéře Prokofjevova Ohnivého anděla. V roce 1964 se stala sólistkou Národního divadla v Praze, kde se uvedla v roli Ortrudy. Působila zde až do roku 1993.
Kniplová měla všechny předpoklady být typickou wagnerovskou heroinou, především znělé, temné tóny střední polohy hlasu, průrazné, bezpečné široké výšky a hlasovou vytrvalost. Když jí Karajan nabídl roli Brünnhildy (Prsten Nibelungův) na salcburském festivalu, spolupráce s ním jí otevřela dveře světových operních domů (Vídeň, Barcelona, San Francisco atd.), především v rolích wagnerovských.

N. Kniplová - Kostelnička
Kostelnička
N. Kniplová - Brünnhilda
Brünnhilda

Z těchto rolí vytvořila Kniplová všechny tři Brünnhildy (Valkýra, Siegfried, Soumrak bohů), Isoldu (Tristan a Isolda), Kundry (Parsifal), Sentu (Bludný Holanďan) a Ortrudu (Lohengrin). Z postav dalších autorů to byla především Turandot, Tosca, Lady Macbeth (Macbeth), Leonora (Fidelio). Z českého repertoáru ztvárnila Kostelničku (Její pastorkyňa), Emilii Marty (Věc Makropulos), Miladu (Dalibor), Libuši, Šárku, Evu a další. Natočila několik kompletních operních nahrávek.

Naděžda Kniplová zpívá Jak je mi (B. Smetana: Dalibor)   formát mp3