Gabriela Horvátová

25.12.1877 Varaždin v Chorvatsku - 29.11.1967 Praha


Gabriela Horvátová - civilní portrét
Gabriela Horvátová - civilní portrét


Mezzosopranistka. Studovala klavír a zpěv na konzervatoři v Záhřebu, později ve Vídni u J. Resse. V záhřebské opeře debutovala jako Siebel (Faust a Markéta). V roce 1903 ji angažoval K. Kovařovic do Národního divadla v Praze. Zde zpívala sopránové i mezzosopránové role. Setrvala zde do roku 1929.
Horvátová byla jednou z největších uměleckých osobností Národního divadla. Měla dokonale ovládaný vytrvalý hlas mimořádného rozsahu s altovými temnými hloubkami a zářivými výškami. Byla rovněž znamenitou herečkou.

G. Horvátová - Kostelnička
Kostelnička
G. Horvátová - Brünnhilda
Brünnhilda

K nejvýznamnějším rolím Horvátové patřily v první řadě především fibichovské postavy - Donna Isabella (Nevěsta messinská), Hedy; Radka, Vlasta i Šárka (Šárka), dále to z českého repertoáru byla Libuše, Eliška (Zvíkovský rarášek), Porcie (Jessika), Ryšja Rakšita (Kunálovy oči) a další. Byla i významnou wagnerovskou pěvkyní - ztvárnila Ortrudu (Lohengrin), Kundry (Parsifal), Fricku a Brünnhildu (Prsten Nibelungův), Brangänu (Tristan a Isolda). Vrcholem jejího pěveckého i hereckého umění byla Kostelnička (Její pastorkyňa) - velmi se zasloužila o pražskou premiéru a důvěrně se přátelila s Janáčkem.
Vystupovala do velmi vysokého věku, s uměleckou dráhou se rozloučila v březnu 1961.