Lubomír Havlák

27.12.1921 Fryčovice - 28.9.2014 Praha


Lubomír Havlák - civilní portrét
Lubomír Havlák - civilní portrét


Tenorista. Zpěv studoval u R. Vaška a u E. Fierlingerové. Po válce začal působit ve sboru ostravské opery, R. Vašek ho z původního barytonu přeškolil na tenor. Svou sólistickou dráhu zahájil v Ústí nad Labem (1947 - 49), 1950 - 53 účinkoval v Bratislavě a v Košicích. V roce 1954 byl angažován do Národního divadla v Praze, kde se stal vynikajícím představitelem oboru hrdinného tenoru. Působil zde do roku 1990.
Disponoval krásným zvučným a značně vytrvalým hlasem velmi tmavé barytonové barvy, jeho postavy byly výborně propracovány po pěvecké i herecké stránce. V závěru kariéry se úspěšně přehrál do rolí buffo.

L. Havlák - Míťa
Míťa
L. Havlák - Heřman
Heřman

K Havlákovým nejvýznamnějším rolím patřil z českého repertoáru především výborně pěvecky i herecky ztvárněný Míťa (Bratři Karamazovi) a Skuratov (Z mrtvého domu), dále např. Dalibor, Lukáš (Hubička), Ctirad (Šárka) a Laca (Její pastorkyňa). Z rolí zahraničních skladatelů to byl např. Heřman (Piková dáma), Jontek (Halka), Canio (Komedianti), Don José (Carmen) a zejména role wagnerovské, především vynikající Tannhäuser a dále Stolzing (Mistři pěvci norimberští) a Mime (Zlato Rýna).
Havlák zpíval také v Maďarsku, Jugoslávii, Gruzii a ve Státní opeře v Berlíně, nahrál několik operních kompletů a dalších snímků, působil i jako pedagog.

Lubomír Havlák zpívá Já nelekám se, smrti chladná  (Z. Fibich: Šárka)   formát mp3