Eduard Haken

22.3.1910 Šklín na Ukrajině - 12.1.1996 Praha


Eduard Haken - civilní portrét
Eduard Haken - civilní portrét


Basista. Zpěv studoval soukromě u D. Levytského a B. Plaškeho, později u A. Granforteho. Svoji kariéru začal jako sólista olomoucké opery (1938 - 41). První rolí byl žalářník Beneš (Dalibor) a druhou Kecal (Prodaná nevěsta) - jedna z jeho pozdějších nejvýznamnějších rolí. V roce 1941 byl angažován V. Talichem do Národního divadla, kde se stal jednou z nejvýraznějších a nejvýznamnějších uměleckých osobností. Působil zde až do roku 1991.
Jeho bas se vyznačoval krásnou barvou, objemným tónem, velkým rozsahem od sytě znějících profundních hloubek až po barytonové výšky a jedinečnou pěveckou technikou.

E. Haken - Kecal
Kecal
E. Haken - Vodník
Vodník
E. Haken - Končak
Končak

Nejčastěji Haken zpíval Kecala, jeho nejoblíbenější rolí byl Vodník (Rusalka). V obou těchto rolích vytvořil vzory českého operního interpretačního umění. K dalším jeho nejvýznamnějším rolím patřil Purkrabí a Vilém z Harasova (Jakobín), Bonifác (Tajemství), Mumlal (Dvě vdovy), Lutobor (Libuše), Štelina (Krútňava), Svatopluk, Filip II. (Don Carlos), Zachariáš (Nabucco), Sparafucile (Rigoletto), Van Bett (Car a tesař), Rocco (Fidelio), Daland (Bludný Holanďan), Sarastro (Kouzelná flétna), Končak (Kníže Igor), Ivan Susanin.

Eduard Haken zpívá Celý svět nedá ti, nedá  (A. Dvořák: Rusalka)   formát mp3