Libuše Domanínská

4.7.1924 Brno - 2.2.2021 Hodonín


Libuše Domanínská - civilní portrét
Libuše Domanínská - civilní portrét


Sopranistka (vl. jm. Klobásková). Studovala na brněnské konzervatoři (u H. Pírkové a B. Soběského), dále u M. Řezníčkové. Od roku 1945 působila v brněnské opeře, debutovala zde jako Blaženka (Tajemství). V Brně vytvořila přes 40 rolí v 800 představeních. V roce 1955 byla angažována do Národního divadla v Praze už jako zralá umělecká osobnost, působila zde do roku 1990.
Domanínská měla krásný zvučný, ve všech polohách vyrovnaný soprán s výbornými výškami a dokonalou technikou. Byla vynikající mladodramatickou pěvkyní se schopností vzácně niterného ztvárnění rolí. Její doménou byl repertoár smetanovský, dvořákovský a především janáčkovský.

L. Domanínská - Jenůfa
Jenůfa
L. Domanínská - Aida
Aida

Z tohoto repertoáru patřila k nejvýznamnějším Katuška (Čertova stěna), Krasava (Libuše) a Rusalka, zpívala i mezzosopránovou Káču (Čert a Káča). Jejími životními rolemi se stala Jenůfa (Její pastorkyňa) a Káťa Kabanová. Výborné byly i její postavy ze světového repertoáru - např. Alžběta (Don Carlos), Aida, Mimi (Bohéma), Čo-Čo-San (Madame Butterfly), Taťána (Eugen Oněgin), Markéta (Faust a Markéta), Fiordiligi (Cosi fan tutte), v Lidové opeře ve Vídni zpívala více než stokrát Abigail (Nabucco).
Zpívala často i v zahraničí, významná byla i její činnost koncertní, interpretovala oratoria, kantáty, písně Beethovena a Schuberta a další. Má mnoho gramofonových i rozhlasových snímků.

Libuše Domanínská zpívá Nikdo?...Šťastna vím (B. Smetana: Čertova stěna)   formát mp3