Ema Destinnová

26.2.1878 Praha - 28.1.1930 České Budějovice


Ema Destinnová - civilní portrét
Ema Destinnová - civilní portrét


Sopranistka, vl. jménem Emilie Pavlína Kittlová. Zpěv studovala soukromě u manželů Loewových. V roce 1897 dělala neúspěšně konkurs do Národního divadla. Od roku 1898 působila ve Dvorní opeře v Berlíně, kde byl jejím partnerem Karel Burian, v letech 1901 a 1903 hostovala v Praze. Roku 1901 poprvé vystoupila v Bayreuthu jako Senta, 1904 v Londýně s E. Carusem. V roce 1908 vystoupila mnohokrát v Národním divadle a byla jmenována jeho čestným členem. Ve stejném roce poprvé vystoupila v New Yorku pod taktovkou Toscaniniho. Při návratu do Čech roku 1916 ji rakouské úřady zadržely a internovaly na jejím zámku ve Stráži nad Nežárkou. V roce 1920 opět vystoupila v New Yorku, ale poté se uchýlila do soukromí.

E. Destinnová - Milada
Milada
E. Destinnová - Tosca
Tosca
E. Destinnová - Carmen
Carmen

Destinnová byla zcela výjimečnou pěvkyní a umělkyní. Měla mohutný hlas širokého rozsahu, dokonale vyrovnaný ve všech rejstřících, schopný všech dynamických odstínů a bezpečně technicky ovládaný. K jejím nejvýznamnějším rolím z českého repertoáru patřila Mařenka (Prodaná nevěsta) a Milada (Dalibor), z repertoáru světového potom Santuzza (Sedlák kavalír), Aida, Tosca, Čo-Čo-San (Madama Butterfly), Valentina (Hugenoti), Carmen, Mignon, Senta (Bludný Holanďan), Alžběta (Tannhäuser), Elsa (Lohengrin), Salome a mnoho dalších.
Byla činná i literárně, překládala písně a árie do češtiny, sama zkomponovala několik písní. Zanechala přes 200 zvukových snímků.

Ema Destinnová zpívá Jochanaan! Ich bin verliebt  (R. Strauss: Salome)   formát mp3