Karel Burian

12.1.1870 Rousínov u Rakovníka - 25.9.1924 Senomaty


Karel Burian - civilní portrét
Karel Burian - civilní portrét


Tenorista. Zpěv studoval u M. Wallersteina. V roce 1890 začal působit v Brně, kde už za několik dní zpíval Dalibora. Poté odešel do Tallinu (1892 - 93), dále se dostal do Kolína nad Rýnem (1894 - 96), dále byl členem Královské opery v Hannoveru (1896 - 98), v roce 1896 vystoupil několikrát v Brně. Poté odjel do Hamburku, kde zpíval v záskoku Tannhäusera. Tím začala jeho světová kariéra wagnerovského pěvce: Stolzing (Mistři pěvci norimberští), Tristan, Siegfried. Roku 1900 podepsal smlouvu s Národním divadlem v Praze a uvedl se zde jako Dalibor s velkým úspěchem u obecenstva i u kritiky. Po neshodě se správou divadla odjel do Budapešti, poté působil 1902 - 11 v Drážďanech, 1906 - 13 pravidelně vystupoval v Metropolitní opeře v New Yorku (pod taktovkou Mahlera a Toscaniniho). V roce 1909 se vrátil na hostování do Národního divadla, příští rok se stal opět členem, ale po roce divadlo opět opustil. 1912 - 13 byl členem Dvorní opery ve Vídni, za války pouze hostoval. V Národním divadle zpíval až v roce 1922 Dalibora a Tannhäusera.

K. Burian - Dalibor
Dalibor
K. Burian - Canio
Canio
K. Burian - Tannhäuser
Tannhäuser

Burian byl jedním z našich největších pěvců, typicky hrdinný, barytonově zabarvený tenor úžasné vytrvalosti, ale se schopností zpívat krásně i role lyrické. Vynikající bylo i jeho frázování, opřené o jedinečnou techniku dechu. Byl i znamenitým hercem.
Kromě výše jmenovaných patřil k jeho významným rolím např. Florestan (Fidelio), Lohengrin, Herodes (Salome), Werther, Don José (Carmen), Faust, Fra Diavolo, Canio (Komedianti), Turiddu (Sedlák kavalír), Manrico (Trubadúr), Radames (Aida), Otello, z českého repertoáru dále Jeník (Prodaná nevěsta) a Kozina (Psohlavci).
Burian byl činný i literárně, psal básně, fejetony a překládal wagnerovská libreta do češtiny.

Zvukové ukázky a další informace lze nalézt na dalších stránkách o K. Burianovi .