Beno Blachut

14.6.1913 Ostrava - 10.1.1985 Praha


Beno Blachut - civilní portrét
Beno Blachut - civilní portrét


Tenorista. Zpěv studoval u L. Kadeřábka. Od roku 1939 působil jako sólista olomoucké opery, od roku 1941 byl angažován v Národním divadle na lyrický obor, brzy se však ukázalo, že je schopen dalšího rozvoje. Proto vedle Lukáše (Hubička), Prince (Rusalka), Víta (Tajemství), Vítka (Dalibor) a dalších zpíval i Florestana (Fidelio) a v září 1945 poprvé vystoupil jako Dalibor. V Národním divadle působil až do své smrti.
Vynikající dikce, kultura tvorby tónů, vzorné frázování, výjimečná kantabilnost, dechová technika, hluboká citovost a mužná lyričnost i hrdinskost - to vše učinilo z jeho Dalibora jeden z vrcholů českého operního zpěvu poválečné éry.

B. Blachut - Dalibor
Dalibor
B. Blachut - Laca
Laca
B. Blachut - Heřman
Heřman

Vynikající byly i další Blachutovy kreace ve slovanském repertoáru, např. Ctirad (Šárka), Kozina (Psohlavci), Mánek (Eva), Dimitrij, Don Juan (Hedy), Lenskij (Eugen Oněgin), Vladimír (Kníže Igor), Heřman (Piková dáma) a další, stejně tak i v repertoáru světovém - Don José (Carmen), Belmonte (Únos ze serailu), Stolzing (Mistři pěvci norimberští), Radames (Aida), Otello, Faust. Jeho nejoblíbenějším skladatelem byl ovšem Janáček. K Blachutovým vrcholným rolím tohoto skladatele patřil Laca (Její pastorkyňa), Boris (Káťa Kabanová), Gregor (Věc Makropulos) a Filka Morozov (Z mrtvého domu). Na konci šedesátých let Blachut přešel na buffo - obor a osobitě ztvárnil Matěje Broučka (Výlety pana Broučka), Bendu (Jakobín), Skřivánka (Tajemství), Michálka (Čertova stěna), Basilia (Figarova svatba) a další. Neméně významná byla i jeho interpretace děl kantátových a písní. Nazpíval řadu operních kompletů, mnoho snímků nahrál v Čs. rozhlase (např. i ukázky z Lohengrina, Rienziho, Siegfrieda, Viléma Tella a Tristana a Isoldy). Hrál a zpíval též v televizních inscenacích. Hostoval např. ve Státní opeře ve Vídni, se souborem Národního divadla v Německu, Francii, Itálii, Polsku.

Beno Blachut zpívá Slyšels to, příteli  (B. Smetana: Dalibor)   formát mp3