Karel Berman

14.4.1919 Jindřichův Hradec - 11.8.1995 Praha


Karel Berman - civilní portrét
Karel Berman - civilní portrét


Basista. Už v sedmi letech vystoupil veřejně jako klavírista. Po osvobození dokončil pražskou konzervatoř (zpěv u E. Fuchse a H. Vávry, režii u F. Pujmana, kompozici u R. Karla a dirigování u P. Dědečka). V letech 1946 - 48 působil jako sólista a režisér opavské opery, od roku 1948 účinkoval v Plzni. V roce 1953 byl angažován do Národního divadla v Praze, kde působil až do roku 1991.
Měl mohutný hlas, jeho projev se vyznačoval mimořádnou muzikálností, hereckou inteligencí, vynikajícím frázováním a výbornou pěveckou technikou.

K. Berman - Revírník
Revírník
K. Berman - Leporello
Leporello

K nejvýznamnějším Bermanovým rolím patřil z českého repertoáru Kecal (Prodaná nevěsta), Paloucký a Matouš (Hubička), Bonifác (Tajemství), Purkrabí (Jakobín), Vodník (Rusalka), Janek (V studni), Shylock (Jessica), Revírník (Příhody lišky Bystroušky), Dikoj (Káťa Kabanová), Kolenatý (Věc Makropulos) a Argan (Zdravý nemocný), z repertoáru světového potom především Filip II. (Don Carlos), Bartolo (Lazebník sevillský), Don Pasquale, Mefisto (Faust a Markéta), Kašpar (Čarostřelec), Rocco (Fidelio), Alberich (Prsten Nibelungův), Beckmesser (Mistři pěvci norimberští), Jindřich Ptáčník (Lohengrin) a Boris Godunov. Jeho nejslavnější rolí se stal Leporello (Don Giovanni), kterého zpíval v několika nastudováních v Národním divadle i v Komické opeře v Berlíně.
V Národním divadle působil i jako režisér. Hostoval v řadě zemí, působil také jako pěvecký pedagog, překladatel operních libret a operní libretista. Zanechal mnoho rozhlasových i gramofonových nahrávek.

Karel Berman zpívá Aj, jděte jen  (V. Blodek: V studni)   formát mp3