Václav Bednář

20.12.1905 Ostrava - 12.11.1987 Praha


Václav Bednář - civilní portrét
Václav Bednář - civilní portrét


Barytonista. Zpěv studoval u K. Küglera, K. Grünwalda a M. Ulanowského. V letech 1928 - 36 byl angažován J. Voglem v Ostravě, 1936 - 41 působil v Brně. V roce 1935 poprvé hostoval v Národním divadle (jako Kalina), od roku 1945 do 1972 zde byl angažován.
Měl sametový hlas, který perfektně ovládal s jedinečnou vyrovnaností ve všech vokálech i polohách. Charakteristická pro něj byla romantizující ušlechtilost ve výrazu. Stal se ztělesněním ideálu smetanovského pěvce.

V. Bednář - Vok Vítkovic
Vok Vítkovic
V. Bednář - Kníže Igor
Kníže Igor

K jeho smetanovským rolím patřil Tomeš (Hubička), Kalina (Tajemství), Vladislav (Dalibor), Vok (Čertova stěna), Přemysl (Libuše). Z Dvořákových děl to byl Bohuš (Jakobín) a Matyáš (Král a uhlíř), z Foerstrových Samko (Eva) a Bassanio (Jessika), z Janáčkových Revírník (Příhody lišky Bystroušky) a Gorjančikov (Z mrtvého domu). Ze světového repertoáru ztvárnil Bednář např. Valentina (Faust a Markéta), Otce (Louisa), knížete Igora, Eugena Oněgina a další, z moderních oper především Pauerova Petra Voka (Zuzana Vojířová). V letech 1961 - 1975 vyučoval zpěv na pražské konzervatoři.

Václav Bednář zpívá Já ale zůstanu  (B. Smetana: Libuše)   formát mp3